WIELKIE ŚWIĘTO MINISTRANTÓW KOSZALIŃSKICH PARAFII

Na początku września 2011r. w gronie księży, którzy opiekują się ministrantami w dekanacie koszalińskim, powstał plan wspólnej pracy dla dobra i rozwoju grup ministranckich służących w naszych parafiach. Wspólnie stwierdziliśmy, że współpracując zdziałamy o wiele więcej. Oprócz planów spotkań na dniach skupienia i różnych turniejach sportowych, narodził się pomysł przeprowadzenia kursu lektorskiego. Z praktycznych przyczyn  i trudności ustalenia terminów wspólnych spotkań dla wszystkich kandydatów, oraz wymiernych korzyści wychowawczych, postanowiliśmy, że za przeprowadzenie kursu będzie odpowiadał ks. opiekun w swojej parafii. Od razu wymieniliśmy się doświadczeniami w tej dziedzinie, przekazaliśmy sobie materiały pomocnicze, i do dzieła. Oczywistym stało się równie, że ukoronowaniem pracy w parafiach będzie wspólna uroczystość pod przewodnictwem ks. Bp. Pawła Cieślika.

 

1 marca o godz. 18.00 – w pierwszy czwartek, który w naszych parafiach świętowany jest jako dzień modlitw za ministrantów, w koszalińskiej katedrze rozpoczęła się uroczysta liturgia. Ks. Biskup sprawował Ją z formularza o Najświętszej Eucharystii. W długiej procesji do ołtarza, ubrani w białe alby stanęli kandydaci na lektora z parafii: Ducha Świętego, Św. Marcina, Św. Ignacego, Św. Kazimierza, Św. Józefa Rzemieślnika oraz gospodarze – szczęśliwa trzynastka ministrantów z Katedry.

uroczyste wejście

uroczyste wejście

uroczyste wejście

uroczyste wejście

uroczyste wejście

powitanie rodziców

powitanie rodziców

Łącznie dwudziestu dziewięciu ministrantów wywołanych przez dziekana ks. Antoniego Tofila, wyraziła swoją gotowość do pełnienia funkcji Lektora i stanęła przed biskupem prosząc o uroczyste błogosławieństwo i posłanie do nowych zadań. Ks. Biskup w sławach kazania wyjaśniał kandydatom jak wielkie zadanie stoi przed nimi, a jednocześnie jak ważne i potrzebne dla wspólnot parafialnych, w których służą. Podkreślił wielką odpowiedzialność za Słowo Boże, które będą czytać a także wskazał na przykład jakim mają być dal młodszych kolegów ministrantów. Zapewnił jednocześnie o tym, że nie będą w tym zadaniu sami, że będzie modlił się w ich intencji a Boże błogosławieństwo będzie dla nich umocnieniem.

wszyscy gotowi do podjęcia nowych funkcji

Wszyscy kandydaci z wielkim przejęciem ale i dumnie podchodzili do biskupa Pawła, by trzymając wraz z Nim księgę Ewangeliarza i wypowiadając słowo AMEN zgodzić się na to powołanie do pełnienia funkcji Lektora.

 

NOWI KATEDRALNI LEKTORZY

Grzegorz Szumilas

Krzysztof Szumilas

Maciej Szperling

Szymon Majchrzak

Oskar Wiśniewski

Jakub Świątek

Michał Dziduch

Kacper Biernacki

Kamil Teofilak

Fabian Pawlak

Mariusz Sakała

Michał Teofilak

Cezary Osial

Pierwszy czwartek marca rzeczywiście był wielkim świętem ministrantów wspomnianych parafii. Dzięki pracy księży opiekunów, oraz posłudze ks. biskupa Pawła marzenia kandydatów stały się rzeczywistością. Mogą być dumą dla swoich rodziców, przykładem dla rodzin ministranckich i wielką radością dla parafian. Oby tak dalej!

Króluj nam Chryste!!!

Ks. Mariusz

 

nasze podziękowanie

nasze podziękowanie

Trzeba przyznać, że było to coś wyjątkowego, bo w dość długiej historii jak jestem ministrantem w Katedrze nie było takiej uroczystości. Więc było to coś całkowicie nowego, a zarazem bardzo fajne doświadczenie. Na początku trzeba podkreślić rolę księdza w przygotowaniu nas do przyjęcia tytułu lektora. Przez kilka miesięcy ciężko przygotowaliśmy się, spotykając się w gronie kandydatów na lektora, czytaliśmy i komentowaliśmy słowa Pisma Świętego. Uroczystość ta była dla nas również o tyle inna, bo byliśmy „po drugiej stronie”. Jesteśmy przyzwyczajeni, że każda uroczystość przyjęcia kogoś do pełnienia w Kościele konkretnej funkcji kręci się wokół kandydatów do tej funkcji. Tym razem wszystko kręciło się wokół nas. Trzeba też podziękować młodszym ministrantom, że tym razem oni przejęli „pałeczkę” służenia do Mszy Świętej i pomocy biskupowi. Na koniec wypadałoby również podziękować księdzu biskupowi  Pawłowi za odprawienie uroczystej Eucharystii i wygłoszoną homilię. Czekaliśmy na to już od dawna, bo już dość długi czas część z nas czytała Pismo Święte w trakcie Mszy, ale teraz w końcu jest porządek. Wszystko odbyło się jak trzeba, nie ma „prowizorki”, nareszcie wszystko jest w harmonii i „tak jak trzeba”. To chyba wszystko.

Krzysiek Szumilas

nowi lektorzy

Moje wspomnienia z lektoratu wiążą się ze wszystkim co najlepsze, mianowicie Gdy tylko się dowiedziałem że zostanę lektorem moja radość była tak wielka że doprowadziła nie do płaczu. Spełniły się wtedy moje najskrytsze marzenia. Na samej uroczystości było pięknie. Gdy trzymałem ewangeliarz wszystkie troski mnie opuściły. Gdy składałem przysięgę pomyślałem o moim Śp. tacie że on nie może tego zobaczyć, ale później zdałem sobie sprawę, że on to wszystko widzi ale z góry. Koledzy, mama mnie wspierała inaczej mówiąc nie czułem się samotny. Takie są moje wspomnienia z lektoratu. Dziękuje księdzu że miał ksiądz siłę aby nas przygotowywać.

Cezary Osial

pamiątki dla każdego

pamiątki dla każdego

Kolejny ważny moment w życiu, nowe przeżycie, ale także nowe obowiązki.
Nowe postanowienia w życiu by więcej uwagi na to słowo Boże zwracać i starać się żyć według słów w nim zawartych.

Michał Dziduch

ostatnie wskazówki

LISTA NOWYCH LEKTORÓW
DEKANATU KOSZALIN

 1. Hubert Kazimierczak
 2. Mateusz Wilk
 3. Mariusz Sakała
 4. Cezary Osial
 5. Fabian Pawlak
 6. Kamil Teofilak
 7. Michał Teofilak
 8. Igor Arczyński
 9. Mateusz Szewczyk
 10. Michał Kaźmierczak
 11. Kacper Biernacki
 12. Jakub Świątek
 13. Michał Dziduch
 14. Szymon Majchrzak
 15. Oskar Wiśniewski
 16. Paweł Mandziak
 17. Paweł Dobek
 18. Michał Benedysiuk
 19. Adrian Markowski
 20. Wojciech Nitka
 21. Paweł Sulicki
 22. Michał Lipski
 23. Adam Laszota
 24. Bartosz Łepek
 25. Maciej Szperling
 26. Adrian Bukowski
 27. Krzysztof Szumilas
 28. Grzegorz Szumilas
 29. Michał Kielar
• Podziel się przez:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Blip
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Tumblr
 • email
 • Drukuj